ÜGYFÉLSZOLGÁLAT: +36 30 941 4611
MUNKANAPOKON: 07:30 - 16:00

A guminyomás-szenzor működése, avagy amit a TPMS-ről tudni érdemes


A guminyomás-szenzor működése már csak azért is megkerülhetetlen téma, mert a modern járművek egyik alapvető biztonsági és kényelmi eszköze a TMPS, vagyis a guminyomás-ellenőrző rendszer.

 

Ez az intelligens rendszer segít megelőzni a baleseteket, csökkenti az üzemanyag-fogyasztást és megóvja az abroncsokat a túlzott kopástól. A defekttűrő gumik esetén pedig különösen nagy szolgálatot tesz, hiszen a sofőr sokszor csak a segítségével értesül, hogy érdemes minél hamarabb felkeresnie egy szervizt, illetve hogy a megengedett szint alá kell csökkenteni a sebességet.

 

Nézzük, hogyan is működik a rendszer, és mit kell tenni, ha jelez! Cikkünkben részletesen bemutatjuk a működési elvet és a legfontosabb tudnivalókat.

 

A guminyomás-szenzor működése 

 

A guminyomás megfelelő szinten tartása nemcsak az abroncsok élettartama szempontjából lényeges, hanem jelentős mértékben hozzájárul az üzemanyag hatékonyságához is. Ha az abroncsok alacsony nyomáson futnak, az növeli a gördülési ellenállást, ami magasabb üzemanyag-fogyasztást eredményez. A TPMS segítségével időben észlelheted az eltérést, így elkerülheted a feleslegesen nagy fogyasztást.

 

Természetesen a TPMS a biztonság szempontjából is lényeges szerepet tölt be. Az időben észlelt guminyomás-csökkenés, legyen szó akár defekttűrő gumiról, mint a Hankook K117 Ventus S1 evo 2, akár más típusú abronccsal elszenvedett lassú defektről, lehetővé teszi, hogy a sofőr alkalmazkodjon a körülményekhez. Lassítson, megálljon, illetve minél hamarabb meglátogasson egy gumiszervizt. Egy jól működő TPMS tehát aktívan hozzájárul a közúti biztonság növeléséhez.

 

Mi a teendő, ha jelez a szenzor?

 

Ha a TPMS figyelmeztető jelzést ad, annak két fő oka lehet: vagy nem megfelelő az abroncs nyomása, vagy maga a rendszer hibásodott meg. Mivel a kijelzőn gyakran csak egy általános piktogram jelenik meg, nem mindig egyértelmű, melyik esetről van szó.

 

Első lépésként mindig állj meg biztonságos helyen, majd szemrevételezéssel vizsgáld meg az abroncsokat. Ha nem látsz külső sérülést, de a nyomás alacsonynak tűnik, pumpával korrigálj a helyzeten, amennyiben hordasz magadnál. Ha nem, akkor keresd fel a legközelebbi benzinkutat, amennyiben az autó közlekedésre alkalmas állapotban van.

 

Ez utóbbi defekttűrő abroncs használatával még defekt esetén is valószínű, ilyenkor viszont mindenképpen be kell tartani a gyártó által megadott sebességhatárt, illetve azt a távolságot is, amit a defektes abronccsal biztonsággal meg lehet tenni. Ha a kerekeken nem látsz a normálistól való eltérést, és ellenőrzéskor is normálisnak találod a nyomást, lehetséges, hogy maga a rendszer hibásodott meg.

 

A TPMS rendszer meghibásodhat

 

Ennek több oka is lehet. Elég gyakori probléma a tömítések elhasználódása, a szelepsapka letapadása vagy maga az érzékelő meghibásodása, ezek a guminyomás-szenzor működése szempontjából problémát okozhatnak. Amennyiben úgy tűnik, hogy a TPMS rendszerben van a hiba, érdemes szakemberhez fordulni a pontos diagnózis és a megfelelő javítás érdekében.

 

A TPMS rendszer működése és karbantartása kulcsfontosságú a jármű hosszú távú üzemeltetése szempontjából. Ha biztonságosabban, takarékosabban szeretnél közlekedni, érdemes tisztában lenned ezekkel az alapfogalmakkal és figyelmeztető jelekkel. Ha segítségre van szükséged a rendszer karbantartásához, érdemes szakemberhez fordulni.

 

Amennyiben kérdéseid maradtak a TMPS rendszer működésével, használatával kapcsolatban, vagy más témában, termékeinkről kérnél információt, állunk a rendelkezésedre, ne habozz, keress minket bátran!

 

TOVÁBBI HÍREINK